Zauroczenie nasycone minerałami

Kamienie szlachetne i półszlachetne: obiekty pożądania od wieków. Po odpowiedniej obróbce cieszyły oczy możnowładców, zdobiły damy i wypełniały skarbce. Ich urok podbił nawet powściągliwe serca duchownych. Świadczyły zarówno o prestiżu, jak i bogactwie posiadacza. Dzisiaj, zasady te niewiele się zmieniły. Co takiego jest w owych minerałach, że potrafią zahipnotyzować tak wielką rzeszę ludzi?

Z miłości do szlachetności

Minerały po wydobyciu nie są zbyt „wyględne”. Laicy mogliby uznać je za zwyczajne, kolorowe kamienie. Jednak odpowiedni szlif wydobywa z kruszcu właściwy, szlachetny wygląd. Przyjrzeliśmy się kilku „błyskotkom”, które uchodzą za najpiękniejsze i najdroższe. Postanowiliśmy w skrócie opisać poszczególne rodzaje minerałów i sprawdzić, co decyduje o jakości kamieni szlachetnych. Do najbardziej cenionych, zarówno wśród jubilerów jak i klientów są oczywiście diamenty.

Patrząc na nie po obróbce, wierzyć się nie chce, że jest to po prostu forma węgla. Węgiel z którego powstają te niezwykłe kamienie również nie należy do zwyczajnych. Zwyczajny kopalny węgiel nie może stać się bazą do powstania diamentu: do tego potrzebne są ogromne ciśnienie i temperatura, dlatego też, największe szanse na znalezienie wartościowego diamentu będziemy mieć na ziemi wulkanicznej. Przez swoją wytrzymałość jest wykorzystywany w produkcji np. aparatury naukowej, narzędzi, a przede wszystkim biżuterii. Po oszlifowaniu, diamenty zyskują miano brylantów i stają się najcenniejszymi, wśród kamieni szlachetnych.

Są kojarzone z czystością i nieprzemijaniem, dlatego tak często wybierane są, jako wykończenie biżuterii zaręczynowej. Kolejnym minerałem bezsprzecznie kojarzonym z głęboką miłością jest rubin. Jego czerwony kolor miał oznaczać nie tylko głębokie uczucie- często towarzyszył władcom, jako symbol „szlachetnej krwi”. W kwestii wytrzymałości, rubin zajmuje drugie miejsce zaraz po diamencie. Na piedestale towarzyszy mu natomiast szafir (jego niebieski kuzyn): niezwykle rzadki kamień, określający dostojeństwo i wyrafinowanie właściciela.

Kamienie szlachetne równie chętnie wybierane na minerały jubilerskie to pochodzący z Afryki (wysoko ceniony również w Egipcie, gdzie pozyskiwany był w kopalniach Kleopatry), otaczany czcią szmaragd, tajemniczy i rzadki afrykański tanzanit, zmieniający swą barwę opal, granat, który swą nazwę otrzymał na cześć „owocu bogów Olimpu” czy też „dar Neptuna” czyli ametyst.

Kamienie półkrwi

Większy wybór mamy wśród tzw. minerałów półszlachetnych. Ze względu na swoją, o wiele mniejszą wytrzymałość, używane są głównie w przemyśle jubilerskim. Każdy z nich oczywiście ma swoją historię, a od starożytności po dzień dzisiejszy kultura wciąż wspomina o cudownych właściwościach niektórych z nich. Wielu przedmiotom i ziołom przypisywano nadnaturalne cechy, jednak prawdziwą „mocą kosmosu” obdarzone były (są) kamienie półszlachetne. Do dzisiaj wykorzystywane są np. w medycynie alternatywnej lub jako element odnowy biologicznej. Wiele osób woli nie rozstawać się z biżuterią zawierającą ich ulubiony minerał, aby nie zakłócić swojej aury, lub nie kusić złego losu.

Dobrym przykładem jest kamień pochodzenia organicznego: koral. Wierzy się, że przyciąga do właściciela bogactwo i przywileje, a także ostrzega przed chorobom: blednie na alarm. Kolejny jest ametyst. Te niezwykle popularne kamienie wydobywane są już od starożytności. Mają charakterystyczny fioletowy odcień i według wierzeń, mają sprzyjać wyciszeniu, a także zabezpieczać posiadacza przed nadmiernym spożyciem alkoholu. Należy również pamiętać o równie pięknych jadeitach, turkusach, bursztynach czy występujących jedynie na terenie Polski krzemieniach pasiastych.

Podsumowanie

Najczęściej kamienie szlachetne do kupienia są w formie biżuterii lub w innej, cieszącej oczy formie. Jednak hurtownie jubilerskie oferują kamienie do kupienia bez wykończenia metalem w cenie uzależnionej od szlifu, wielkości oraz czystości kamienia. Jeśli chodzi o kamienie półszlachetne sprzedaż odbywa się w formie wykończonego produktu, oszlifowanego minerału lub w stanie surowym.

Dodaj komentarz