Zastrzyk energii: skąd to się bierze?

Ogarniający nas klimat sprzyja rozmyślaniom o cieple, miłym kącie przy kominku i płomieniach w kominku. Niestety, często niedługo potem, z przytulnych marzeń brutalnie wybudza nas rozdzierający płacz naszego portfela, obwieszczający zbliżające się rachunki. Wzrost ceny za prąd może niewielu zaskoczył, jednak z pewnością zachwieje … niejednego „ciepłoluba”. Ale za co tak naprawdę płacimy?

Czarno to widać…

Przemysł paliwowo energetyczny w polsce opiera się przede wszystkim na paliwach kopalnych. Zaliczyć do tego rzędu możemy przede wszystkim węgiel kamienny i węgiel brunatny. Surowiec ten powstawał przez miliardy lat. Pierwotnie była to flora wodna i lądowa, która pod wpływem zmian środowiskowych zmieniła swoje położenie i stan skupienia. Narażony m.in. na temperaturę i ciśnienie wewnątrz Ziemi, stał się twardym, łatwopalnym materiałem, wytwarzającym określoną ilość ciepła. Po odkryciu jego właściwości stał się ulubionym paliwem opałowym dla mas: był ogólnodostępny, jego wydobycie było stosunkowo proste, no i co najważniejsze: był tani. W rejonach, gdzie złoża węgla były największe, proponowano w zamian za pracę górników (zawód ten stawał się coraz bardziej niebezpieczny) częściowe wynagrodzenie w postaci węgla. Rodziny cieszyły się z faktu, iż uda im się zaoszczędzić, jednak wysoka konsumpcja tego paliwa wpłynęła na warunki środowiskowe do tego stopnia, iż skutki te pozostaną już nieodwracalne (zanieczyszczenia powietrza, dziury ozonowe, odwodnienie terenów).

W Polsce do naszej dyspozycji jest węgiel kamienny, którego pokłady już się wyczerpują, a jego największe nagromadzenie znajduje się na terenie Zagłębia Górnośląskiego oraz Zagłębia Lubelskiego. Elektrownie cieplne wspierane tym węglem rozmieszczane są w pobliżu rzek, aby woda docierała do turbin i jak najszybciej je chłodziła (Połaniec n. Wisłą, Stalowa Wola n. Sanem itp.). Węgiel brunatny natomiast wydobywany jest drogą odkrywkową. Zawiera w sobie więcej wody niż w. kamienny, dlatego jego wydobycie przyczynia się do uszczuplania naturalnej zawartości wody w glebie. Węgiel brunatny jest przez to mniej kaloryczny, a przy tym tańszy. Koszt jego transportu jest słabo opłacalny, więc elektrociepłownie zaopatrujące się w niego zawsze znajdują się w pobliżu miejsca wydobycia.

Naturalnie z innej strony

Innym surowcem naturalnym jest ropa naftowa i gaz ziemny. Niestety na terenie naszego kraju występują one w znikomych ilościach, toteż zdecydowano się na ich import z krajów arabskich, Rosji, Ukrainy czy basenu Morza Północnego. Docierają do nas drogą morską oraz rurociągiem podziemnym łączącym kraje (np. rurociąg „Przyjaźń”). Trafiają one m.in. do Gdańska, Jasła, Kędzierzyna- Koźle oraz Płocka, gdzie w rafineriach przygotowywany jest do sprzedaży. Pokłady tych materiałów w Polsce pokrywają mniej niż 40% zapotrzebowania, a więc aby uzupełnić braki, konieczne jest ich regularne sprowadzanie w większych ilościach, dlatego też przemysł paliwowo energetyczny nasuwa na kraj coraz większe marże. Według niedawnych zestawień energetyka w polsce nie jest już w tak dobrej kondycji jak kiedyś.

Jej poziom spadł, a ceny poszły w górę. Jednak pięciu firmom udało się zająć znaczące miejsca na liście Platts Top 250. W rankingu oceniającym wyniki finansowe znalazły się takie firmy energetyczne w polsce PGNiG, PKN Orlen, Energa, Tauron Polska Energia, a przede wszystkim Polska Grupa Energetyczna. O wiele bliżej szczytu były jednak takie przedsiębiorstwa jak Chevron czy BP, a na piedestale stanął zakład energetyczny Exxon Mobil. Dla wielbicieli ochrony środowiska oraz osób uprzedzonych do wysokich kosztów paliw, proponujemy alternatywę w postaci tzw. czystej energii.

Jest to sposób na pozyskiwanie energii, a w tym również ciepła, naturalną metodą odnawialną. Pierwszą metodą jest skorzystanie z energii kinetycznej pozyskiwanej przez elektrownie wodne. W Polsce spotkać się możemy z elektrowniami przepływowymi, które bezpośrednio przetwarzają energię płynącej rzeki oraz zbiornikowymi, które przy pomocy pomp i turbin pobierają energię z górskich rzek. Drugim sposobem jest energetyka wiatrowa która budzi zainteresowanie od lat 90. Całkowita produkcja energii w kraju wynosi ponad 170 500 GWh, z czego 8,75% wypełnia energia wiatrakowa. Elektrownia o największej mocy (120 MW) znajduje się w Margoninie i posiada ok. 60 wiatraków. Ostatnia możliwość to elektrownie geotermalne, wykorzystujące energię odnawialną z wnętrza Ziemi (energia cieplna skał, wody i gruntu).

Podsumowanie

Na terenie Polski nie znajduje się żadna elektrownia jądrowa. W latach 80 rozpoczęto budowę jednej z nich w Żarnowcu, jednak zaprzestano prac po katastrofie w Czarnobylu. Chociaż pojawiają się głosy przeciwko, przedstawiciele państwa rozmyślają nad wznowieniem działalności na rzecz elektrowni jądrowej na terenie kraju.

Dodaj komentarz