Z technologią na nowo

Wiele osób, po zarejestrowaniu, że rozmowa ze znajomymi schodzi na tor pt. „nowe technologie komputerowe”, podświadomie wciąga powietrze i trwa w bezruchu, licząc na to, że żadne pytanie z tej dziedziny nie zostanie skierowane do nich. Ale właściwie dlaczego tak bardzo boimy się podjąć ten temat? Odpowiedź może być całkiem prosta: to strach przed nieznanym.

Jak skomputeryzować technologię?

Firmy odpowiedzialne za najnowsze technologie komputerowe wprowadzają na rynek produkty z coraz lepiej rozwiniętym algorytmem sztucznej inteligencji. SI to program uczący się. Zapamiętuje wcześniejsze wybory użytkownika, zapamiętuje jego zachowania oraz przyzwyczajenia i na ich podstawie dopasowuje swoje działania. Wielkie koncerny znanych firm informatycznych pragną jeszcze przed rokiem 2020 wprowadzić swoje nowości komputerowe na bazie sztucznej inteligencji na światowy rynek. „Uczące się” nowości komputerowe mają posiadać niezwykle dopracowany i rozbudowany, ale jednocześnie przystępny i prosty w użytkowaniu sprzęt. Wzbogacone o SI inteligentne aplikacje (tzw. Inteligent app), będą wymagały udostępnienia wielu informacji (w tym prywatnych) przez posiadacza.

kryzys paliwowyJest to niezbędne do tego, aby jak najlepiej określić profil użytkownika i spersonalizować jego preferencje. Jest to niezwykle wygodne, jednak zobowiązuje to administratorów do zaostrzenia ochrony danych swoich klientów. Tutaj również na straży ma stać rodzaj sztucznej inteligencji odpowiedzialny za rozpoznawanie i unieszkodliwianie zagrożeń systemowych. Nowością komputerową, na którą spore grono osób spogląda szczególnie nieufnie jest mesh (łatka) SI zarządzająca finansami oraz tzw. Blockchain- aplikacja wykorzystująca technologię cyfrowych przelewów. Ma ona opierać się wyłącznie na uczciwych zasadach płatności, a także wykazywać się przejrzystością interfejsu.

Polska kadra informatyczna zastanawia się nad wprowadzeniem cyfrowej waluty, przeznaczonej specjalnie do płatności przy użyciu Blockchain’a. SI to technologia ucząca nie tylko siebie, ale i nas. Dzięki udostępnieniu swojej zaprogramowanej wiedzy, nabywamy umiejętności np. z dziedziny medycyny, mechaniki itp. Wykorzystując wirtualną rzeczywistość (np. gogle VR) możemy poszerzyć nasze umiejętności i wykorzystywać w laboratoriach badawczych lub warsztatach inżynierskich.

Nie taka nowość straszna, jak ją informatycy malują

Nowe technologie komputerowe wcale nie muszą być tak przerażające, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Owszem, są nieco skomplikowane pod względem budowy swoich algorytmów, jednak ostatecznie istnieją po to, aby ułatwiać nam życie, a nie wprowadzać do niego niepotrzebne komplikacje. Rzecz jasna nikt i nic nie da rady przekonać wszystkich do swoich racji. Nie wiadomo, która z nich jest tą właściwą. Każda ma również swoje wady i zalety.

Tak jest też w przypadku nowości związanych z technologią komputerową. Z jednaj strony, nowości informatyczne pomagają w codziennych obowiązkach, zarówno jeśli chodzi o sprawy biznesowe, jak i zarządzanie wolnym czasem, a także dostarczają rozrywki i uczą. Jednak wymagają wielkiej uwagi, aby nie stać się łupem hakerów.

Zmieniło by to nie tylko na życie jednostki, ale populacji użytkowników. Nad projektami z branży komputerowej czuwają wykwalifikowani specjaliści. Może się okazać, że ramy bezpieczeństwa, które nam zapewnią nigdy nie dopuszczą do sytuacji tzw. „buntu maszyn”, czy innej opcji, za którą byłby odpowiedzialny czynnik ludzki.

Podsumowanie

Spora część ludzi, odmawia przyjęcia i zapoznania się z jakąkolwiek technologią, obawiając się, że powstające nowości informatyczne zdominują świat „ludzki”. Chodzi tu nie tylko o zapatrzenie się ludzi w postęp, lecz o dosłowność tego stwierdzenia. Według niektórych teoretyków, nie grozi nam jeszcze apokalipsa tego typu. A dla tych co w nią jednak wierzą, mogło to być przygotowanie na „nieuniknione”.

Dodaj komentarz