Spoglądając w głąb Ziemi

Polska to piękny kraj: pełen słowiańskiego folkloru, niezdobytej jeszcze natury oraz jedynej w swoim rodzaju architektury. Dzięki swojej lokalizacji i zasobności od wieków uważana jest za miejsce płynące mlekiem i miodem. Jednak to nie tylko bogactwo kulturowe przykuwa spojrzenie sąsiadów z całego świata. Do Polski uśmiechnęła się osobiście sama Matka Natura, obdarowując ją kilkoma bonusami, z których nasi krajanie wciąż chętnie korzystają.

Tysiąc metrów później…

Atrakcyjność Polski objawia się przede wszystkim w złożach surowców mineralnych, jakimi dysponuje. Jej bogactwo jest na tyle wysokie, że zajmuje zasłużone 12 miejsce w skali światowej, natomiast w krajach Europy stoi na podium zaraz za Rosją i Niemcami. Surowce mineralne w Polsce możemy podzielić na kilka kategorii. Pierwsza klasyfikacja materiałów naturalnych to złoża energetyczne. Należą do niej w pierwszej kolejności węgiel brunatny i węgiel kamienny. To właśnie wydobycie węgla kamiennego rozsławiło Polskę. Jego złoża znajdują się w województwie Śląskim, Dolnośląskim i w okolicach Lublina, jednak zdecydowanym przodownikiem wydobywczym jest Zagłębie Górnośląskie, gdzie usytuowane są najstarsze i najbardziej energetyczne pokłady węgla kamiennego.

Chociaż kaloryczność węgla kamiennego jest wysoka, wciąż pozostaje ona w tyle za innym paliwem pochodzenia roślinnego. Ropa naftowa powstała z glonów morskich. Ma miliardy lat i uznawana jest za płynną skałę. Mimo tego, że nasz kraj posiada niewielkie zasoby tego surowca, wciąż wydobywa się ją na Podkarpaciu oraz województwie Pomorskim. Ropie naftowej towarzyszy gaz ziemny, którego Polska również wiele nie posiada.

Chociaż polskie ziemie nie mogą poszczycić się wysoką zawartością ropy i gazu, węgiel oraz torf rekompensują wydobycie w tej dziedzinie surowców. Kolejnym prezentem od Natury są pozostałości po zmianach lodowcowych. Wszelkiego rodzaju skały są wydobywane przede wszystkim w Sudetach, na Śląsku czy województwie Lubelskim. W szeregu skalnych złóż mineralnych znajdują się m.in. gliny, wapienie, piasek szklarski, lessy oraz kaolin.

Skoro nie skała, to co?

Ważną rolę spełniają metaliczne surowce mineralne. Należą do nich przede wszystkim złoża rudy żelaza, miedzi, cynku czy ołowiu. Żelazo znane i użytkowane jest już od XIII wieku. Jego wydobycie było tak intensywne, że jego pokłady w niektórych rejonach Polski całkowicie się wyczerpały. Obecnie żelazo w ograniczonych ilościach wydobywa się w województwie Śląskim. W ostatnich latach odkryto spore ilości żelaza nagromadzone na Pojezierzu Suwalskim, jednak to jakie bogactwa kryje ziemia tego terenu pozostanie tajemnicą, gdyż nie pozwala na to ukształtowanie powierzchni.

Duży wpływ na decyzję geologów mają również koszty eksploatacji. Kolejny ważny element gospodarki wydobywczej w Polsce dotyczy złóż miedzi. To dzięki niej nasz kraj plasował się na drugim miejscu w Europie pod względem jej wydobycia. Szacuje się, że przy zdroworozsądkowym gospodarowaniu zasobami, miedzi wystarczy na kolejne 50 lat. Wśród polskiej miedzi znaleziono domieszki innych pierwiastków, tj. srebro, ołów, kadm czy cynk. Występują one wspólnie (tzw. gniazda) na głębokości często nie przekraczającej 400 m, dlatego ich koszty eksploatacyjne nie są wygórowane.

Wydobycie surowców mineralnych w Polsce nie ogranicza się jedynie do skał i metali. Na terenie kraju odnotowano sporą zawartość złóż surowców chemicznych. Należą do nich przede wszystkim sól kamienna, której największe wydobycie ma miejsce w Zagłębiu Kłodawskim, Kujawskim oraz Małopolskim. Sól pozyskiwana jest poprzez parowanie wody. Niektóre kopalnie, tj. Bochnia czy Wieliczka ze względu na niską eksploatację przekształcone zostały w muzea, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Chemiczne złoża mineralne w Polsce to również baryt, fluoryt i oczywiście siarka. To właśnie ten kenozoiczny pierwiastek uczynił z Polski jednego z czołowych jej dostawców.

Podsumowanie

Surowce mineralne, w jakie wyposażona jest Polska, pozwoliły jej wznieść się w tabeli gospodarczej świata i Europy. Spore zapotrzebowanie na materiały pochodzenia naturalnego mogła zaspokoić właśnie Polska. Możliwe, że za kilka lat odkryte zostaną nowe złoża mineralne, które pozwolą polskiemu narodowi zaistnieć w innej dziedzinie.

Dodaj komentarz