Oczekiwania i marzenia – czym nas zaskoczy technologia?

Nastały czasy, w których młodsze pokolenia czują się niczym pączki w maśle, a do których seniorzy nie mają żadnego sentymentu. Podczas gdy młodociani wielbiciele elektroniki dostają dreszczy i palpitacji serca na sam dźwięk słowa „nano- cząsteczka”, ich entuzjastyczne nastawienie nie znajduje zrozumienia u naszych protoplastów- ich sposób postrzegania nowoczesnej techniki można przyrównać wręcz do wrogości. Ile w tym racji?

Rozwiązania przyszłości

Kiedy już zaczynamy myśleć, że już nic nas nie zaskoczy, zawsze znajdzie się jakiś „mądrala” o futurystycznych ideach, który musi zrujnować nasz bezpieczny, stabilny świat, który (swoją drogą) dopiero niedawno udało nam się w pełni opanować. Dowiadujemy się o kolejnych, rewolucyjnych rozwiązaniach, które mają diametralnie zmienić dotychczasowy tok myślenia i postępowania zwykłego człowieka. Znowu. Ze zmianami jednak lepiej być wciąż na bieżąco- bezpieczniej jest być choć trochę przygotowanym na to co nas czeka, niż w czasie zakupów nowego odkurzacza zacząć się zastanawiać czy to nie czasem tajna baza kosmiczna, a my przespaliśmy 50 lat naszego życia. Niezbyt miłe doświadczenie.

Zapoznając się z najnowszymi wiadomościami ze świata nowych technologii możemy zarejestrować kilka interesujących faktów, które (o dziwo) mogłyby się kiedyś przydać również nam samym. Budowlańcom, a także zapalonym majsterkowiczom poprawić humor może wzmianka o tym, że ulepszono prototypową drukarkę 3D. Dotychczas drukowane przez nią konstrukcje mogły być tworzone jedynie z plastiku, teraz sytuacja ta się zmieniła i jego mocnym konkurentem stał się metal.

Tę informację chcielibyśmy nieśmiało podsunąć zawiedzionym niedoszłym rodzicom. Na podstawie prowadzonych badań nad komórkami macierzystymi naukowcy wysnuli teorię, iż na przestrzeni lat może być możliwe sztuczne rozmnażanie ssaków (bez użycia jaj płodowych, czy nasienia). Co do tego rozwiązania od zawsze istniało wiele kontrowersji. Coraz częściej mówi się, że sztuczna inteligencja opanuje błękitna planetę.

Twory IT nie tylko zaczynają otrzymywać obywatelstwo oraz prawo do nauki, ale mają również mieć możliwość nauczania innych oraz otrzymać wyobraźnię. A teraz coś, z czego z pewnością ucieszą się amatorzy ekologicznego trybu życia: prowadzone są testy nad elektrownią gazową, która cały emitowany przez siebie dwutlenek węgla, ma z powrotem „zasysać” do wewnątrz i przerabiać go na energię.

Natomiast dla osób chcących dbać o swoje zdrowie w każdej sytuacji powstały specjalne chipy, które będą wszczepiane dzieciom tuż po urodzeniu. Nośniki te będą zawierać informacje o alergiach, chorobach, a także o przewidywanych komplikacjach zdrowotnych.

Zdolność porozumiewania się siłą umysłu?

Technika rozwija się również w dziedzinie komunikacji. Wciąż rozwijające się nowe technologie telefony i sztuczną inteligencję zaczynają łączyć w jedną całość. Telefony mają nie tylko nabyć zdolności samodzielnego rozpoznawania swojego właściciela dzięki biometrycznym czujnikom, ale mają nauczyć się czytać w jego myślach i urzeczywistniać jego potrzeby. Niektóre z telefonów już potrafią odczytywać linie papilarne posiadacza i na ich podstawie odblokowują dostęp do poszczególnych funkcji, jednak według inżynierów najlepsze smartfony mają nie tylko reagować na dotyk właściciela, ale i skanować siatkówkę jego oka, dzięki czemu weryfikacja stanie się mniej omylna.

Na telefon współpracujący z naszymi myślami musimy jednak jeszcze długo poczekać, aby móc poczuć pełną satysfakcję. Dostępne prototypy co prawda są w stanie uruchomić aplikacje lub wykonać połączenie ze wskazanym kontaktem, jednak do tego celu potrzebny jest dodatkowy sprzęt- specjalna czapka z wbudowanymi czujnikami. Sposób ten wymaga jeszcze wielu eksperymentów. Futuryści snują pewne teorie na temat tego, jak wyglądać będzie telefoniczna technologia przyszłości.

Według nich, czekać nas mogą duże zmiany. Ekrany w telefonach, chociaż małe, mają zacząć wykorzystywać technologię 3D. Ma to być prawdziwą rewolucją, ponieważ da to szansę na uzyskanie głębi obrazu, natomiast mniejszy ekran nie będzie tak dużym ciosem. Jeżeli nie przekonuje nas rozwiązanie 3D i ciągle odczuwamy niechęć dotyczącą decyzji o telefonach formatu kieszonkowego, mamy kolejną nowinkę: ekrany holograficzne, a także rozszerzona rzeczywistość- dla każdego coś miłego.

Podsumowanie

Ale czym byłby ów najlepszy telefon komórkowy, jeśli jego delikatny ekran czy ultra czujny obiektyw aparatu miały roztrzaskać się lub zarysować podczas nawet małego upadku? Otóż i w tym przypadku znaleziono skuteczne rozwiązanie: niektóre modele smartfonów mają otrzymać konstrukcję modułową, inne natomiast wykonane zostaną z giętkiego elastycznego materiału. Dla fanów ciekawych gadżetów i oryginalnych rozwiązań są w planach smartfony transparentne oraz prototypowy telefon dotykowy zmieniający swój kształt i wygląd.

Dodaj komentarz