Ochrona metali przed korozją sposobem na rdzę

Każdy wie, jak wygląda rdza i nietrudno dostrzec jej pojawienie się w najbliższym otoczeniu. Często można zaobserwować np. pomarańczowe kropki na stalowych ostrzach noży, rude plamy na narzędziach w garażu czy łuszczącą się farbę na metalowej balustradzie balkonu. Zmiany, o których mowa, to widoczny efekt korozji. Czym jest ten proces i jak można z nim walczyć, by dłużej cieszyć się pięknem ulubionych przedmiotów?

Czym jest rdza?

zardzewiałe narzędziaKorozja metali jest procesem, który polega na ich powolnym niszczeniu w wyniku rozpadania się wewnętrznych struktur danego materiału. Stopy, które powstają podczas obróbki rud w hutach, rdzewieją w efekcie naturalnych przemian zachodzących w przyrodzie. Jednym z przykładów tego zjawiska jest korodowanie metali żelaznych.

Najczęstszą przyczyną korozji jest utlenianie żelaza zawartego w metalach. Tlen znajduje się w powietrzu oraz w wodzie, zatem ziemskie środowisko sprzyja powolnemu rozpadowi materiałów, które zawierają w sobie ten pierwiastek. Wyjątkiem w tej grupie są metale szlachetne, np. złoto, które zbudowane jest z jednego pierwiastka i wykazuje bardzo słabą aktywność chemiczną.

Rozpad metali żelaznych jest wyzwaniem dla przemysłu, ponieważ ich stopniowe,Rdzewienie metali naturalne niszczenie może być bardzo niebezpieczne. Wystarczy wyobrazić sobie, co mogłoby stać się z pokrytym rdzą mostem albo skorodowaną konstrukcją wieżowca. Ich zawalenie byłoby nie tylko stratą finansową, ale przede wszystkim ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. W newralgicznych miejscach używa się zatem stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych, ale większość gałęzi gospodarki korzysta z tańszych, podatnych na korozję, metali. Jak można zapobiegać ich degradacji, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń?

Sposoby radzenia sobie z korozją

sposoby na rdzęOchrona metali przed korozją to jedno z ważniejszych wyzwań dla przemysłu, ponieważ rokrocznie zniszczeniu ulega około 20-25% wyprodukowanej stali. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zapobieganie rdzewieniu. Oto niektóre z nich:

• eliminacja czynnika, który najczęściej prowadzi do korozji, czyli tlenu. Stosowanie tej metody wymaga np. dodania do wody składnika, który go zwiąże albo osuszenia i ogrzania powietrza.

• zastosowanie przeciwieństwa katalizatorów (czynników przyspieszających zachodzenie reakcji). Ich odwrotnością są inhibitory odpowiedzialne za spowalnianie procesów, w tym korodowania.

• pokrycie stalowej powierzchni warstwą szlachetniejszych od niej, bardziej odpornych na rdzewienie, metali, np. miedzią, niklem, chromem lub ołowiem.

• powleczenie stali mniej szlachetnym metalem, który, z uwagi na swoje właściwości, także zapobiega korozji. Taką metodę stanowi np. ocynkowanie elementu.

• stosowanie smarów, lakierów, farb i emalii, których zadaniem jest spowalnianie niepożądanych procesów (funkcja inhibitora).

• wykonywanie kluczowych detali konstrukcyjnych z substancji bardziej szlachetnych niż stal, np. materiałów odpornych na korozję.

Zabezpieczanie przedmiotów stalowych przed rdzewieniem najczęściej polega na zanurzeniu ich wochrona metali przed rdzą substancji, która wykazuje działanie antykorozyjne. Rzadziej stosuje się np. metody natryskowe lub malowanie. Aby uzyskać pożądany efekt ochrony ważne jest, aby dany element został dokładnie pokryty środkiem antykorozyjnym. Nawet najmniejsza szczelina czy wyszczerbienie mogą zniweczyć cały wysiłek, ponieważ rdza zacznie rozwijać się pod powłoką ochronną. Wybór środka przeciw rdzewieniu oraz jego umiejętne zastosowanie są kluczowe w ochronie metali przez korozją.

Podsumowanie

Korozja niszczy nie tylko stalowe konstrukcje budynków, mosty czy kadłuby statków, ale także przedmioty codziennego użytku. Ważne jest zatem poznanie istoty tego procesu oraz metod na jego powstrzymanie. Dzięki temu można nauczyć się wybierać narzędzia odporne na rdzewienie, a także dowiedzieć się, jak właściwie zabezpieczyć chociażby barierkę balkonu. To pozwoli dłużej cieszyć się ulubionymi przedmiotami oraz pięknym i bezpiecznym otoczeniem.

Dodaj komentarz