Gadżety jutra

Każdego lata odbywają się berlińskie targi IFA (Internationale Funkausstellung Berlin), których z niecierpliwością wyczekują wszyscy zapaleńcy. Tegoroczne targi odbędą się w sierpniu i z całą pewnością zadziwią zainteresowanych. Co jednak zostało wprowadzone na rynek w zeszłym roku, i czego możemy się spodziewać po wakacjach?

Elektroniczne osiągnięcia

Targi IFA to ogromne przedsięwzięcie. Przedstawiciele firm elektronicznych z całego świata spotykają się w jednym miejscu, aby zaprezentować swoje dzieła. Odwiedzającymi są specjaliści ds. elektroniki, a także osoby, których zamiłowanie jest tak wielkie, że nie jest im żal poświęcić na ten cel oszczędności życia- koszt uczestnictwa przez cały okres trwania imprezy może wynieść nawet 600 euro. Event trwa około tygodnia (w tym roku będzie to przełom sierpnia i września), cały ten czas możemy poświęcić na oględziny, a nawet wypróbowanie nowinek technicznych. Pokazy znane są przede wszystkim prezentacji najnowszych modeli telefonów, a także komputerów i akcesoriów.

Możemy podziwiać coraz wydajniejsze komputery, a także monitory o zdumiewającej rozdzielczości i grafice. Dało się również zauważyć, że rozwój sztucznej inteligencji także zmierza w dobrym kierunku. Producenci sprzętów elektronicznych zmierzają głównie do tego, aby na początek przekonać klientów do tzw. systemu „smart home”. Czyli domu kontrolowanego przez system komputerowy, który nastawiony będzie na nasze potrzeby i oczekiwania. Nowinki technologiczne dostępne na IFA to również drobne (ale wciąż interesujące) rzeczy. Dobrym przykładem są m.in. kamery, powerbank’i, karty pamięci, które do przesyłu danych używają łącza internetowego, głośniki, drony czy elektryczne pojazdy (np. hulajnogi, deskorolki, rowery).

Technologia przyszłości

Przewiduje się, że nowe gadżety elektroniczne roku 2018 będą jeszcze bardziej zachwycające. Możemy być pewni, że pojawią się modele komputerów, charakteryzujące się wręcz kosmiczną technologią, oraz akcesoria nie ujmujące im nowoczesnością. Z całą pewnością największym powodzeniem cieszyć się będą sprzęty tzw. gameing’owe, które mają za zadanie podołać wymaganiom coraz to nowszych gier. Korzystają z nich zawodowi gracze, oraz osoby, dla których gry są „całym światem”. Jeżeli już przy grach i programach jesteśmy, warto zainteresować się również innymi rozwiązaniami.

Dobrym przykładem są np. urządzenia wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną (system łączący świat rzeczywisty, z tym wygenerowanym cyfrowo na ekranie urządzenia) oraz wirtualną (oznacza „dołączenie” do wykreowanej cyfrowo symulacji za pomocą sprzętu, m.in. gogle VR). Producenci zarzekają się, że w przypadku AR i VR twórcy nie poprzestaną jedynie na grach. Coraz bardziej udoskonalane są aplikacje wspierające dziedzinę np. medycyny czy inżynierii. Idealne gadżety dla informatyka to te, posiadające także elementy sztucznej inteligencji.

Dostępne na pokazach roboty, oraz systemy samo-uczące, będą w stanie sprawić, by nie jeden z podziwem rzucił okiem na ich możliwości. Oczywiście znajdziemy produkty znane nam już z poprzednich lat, jednak wciąż możemy przybliżyć sobie ich specyfikację i porównać udoskonalenia. Jeżeli jakieś gadżety komputerowe szczególnie nam się spodobają, nie krępujmy się zapytać o cenę. Musimy wiedzieć, na jak wysoki kredyt się przygotować.

Podsumowanie

Nowości elektroniczne prezentowane w Berlinie fascynują, a niektórych wprowadzają wręcz w stan ekstazy. Jednak nie zawsze możemy odnaleźć tam perełki elektroniki. Zdarzają się również przedmioty o mało istotnym zastosowaniu jak np. czapka z detektorem sieci Wi-Fi.

Dodaj komentarz