Czyszczenie z lodem

Suchy lód- egzystuje w naturze od miliardów lat, został odkryty nie tylko na Ziemi, ale i na sąsiadujących z nią planetach. Mimo, że jest wśród nas od tak dawna, badanie jego właściwości to młoda dziedzina. A jednak mimo swojego „wieku” znalazł wielbicieli, którzy uznali go za niezastąpionego.

Na sucho i na mokro

Każdy wie czym jest lód: woda, która pod wpływem minusowej temperatury przeszła ze stanu ciekłego w stały. To chemiczna definicja. Pasjonaci tego zjawiska wyrażają się bardziej wyrafinowanie o lodzie. Wręcz poetycko. Według nich nie jest to tylko płyn, który zmienił swoją formę. Jest to piękna materia o niezwykle trwałej konstrukcji, kojarząca się z wyrafinowaniem i stanowczością. Można z niej wznosić budowle, żłobić tunele czy tworzyć najbardziej skomplikowane rzeźby.

Jak każdy żywioł potrafi być niebezpieczny, wielu próbowało i wciąż próbuje ujarzmić jego siłę- z różnym skutkiem. Jednak mimo swojej odporności lód pozostaje kruchy, a przy odpowiedniej ilości ciepła potrafi ugiąć swego wyniosłego karku. Ale stosunkowo niedawno mieliśmy okazję przyjąć do grona znajomych młodszego brata naszego chłodnego kolegi. Suchy lód cieszy się nie tylko wielkim zainteresowaniem wśród naukowców. Podbił serca kucharzy i producentów lekarstw, a często nawet jest zapraszany na przyjęcia towarzyskie czy wydarzenia rozrywkowe. Jaki jest jego fenomen i czy rzeczywiście słusznie jego brat uchylił się w cień?

Śniegowa… kostka?

Z pewnością suchy lód ma w sobie coś wyjątkowego. Jego budowa różni się nieco od struktury chemicznej tradycyjnego lodu. Nie powstał on z wody, a w wyniku tzw. rozprężenia ciekłego dwutlenku węgla. Po osiągnięciu stałej postaci formowany jest w pożądane kształty (najczęściej kostki lub granulat). Jego temperatura wynosi 78,5 C Celsjusza, a więc bezpośredni kontakt ze skórą nie jest wskazany. Samo „topnienie” lodu również jest interesującym zjawiskiem. Jest to swego rodzaju rozpływanie się w nicość, ponieważ suchy lód nie przechodzi w stan ciekły, ale bezpośrednio dostaje się do atmosfery w postaci gazu.

Jego przydomek jest więc idealnie dopasowany. Suchy lód znajduje we współczesnym świecie wiele zastosowań. Jest pomocny w utrzymaniu odpowiedniej temperatury zarówno w chłodniach, magazynach jak i w medycznych chłodziarkach służących do przewozu organów. Również w gastronomii stał się niezwykle doceniany: kucharze przygotowujący cateringi np. na wystawne bankiety czy pokłady samolotów są wdzięczni, że lód zapewni świeżość posiłkom. Wielkie przyjęcia nie mogłyby się również obejść bez oryginalnych „parujących” drinków, czy pokazów i efektów specjalnych z jego udziałem.

Sama natura

Innowacją, która cieszy się coraz większym poparciem jest czyszczenie suchym lodem. Powstaje coraz więcej firm, oferujących czyszczenie sprzętów w ten właśnie sposób. Maszyna do czyszczenia suchym lodem działa na podobnych zasadach jak urządzenia używane do piaskowania lub mycia wodą; przez specjalnie skonstruowaną dyszę wyrzuca ona z siebie pod ogromnym ciśnieniem drobne granulki suchego lodu o temperaturze 78,5. Po zetknięciu się z powierzchnią o wyższej temperaturze suchy lud zamienia się w gaz, zmieniając przy tym swoją objętość. Brud rozszerza się, tracąc przyczepność do podłoża.

Czyszczenie tą metodą nie trwa długo: suchy lód daje natychmiastowe efekty, nawet w najbardziej skomplikowanych partiach zabrudzonego urządzenia. Czyszczenie lodem sprawdza się m.in. w przemyśle drukarskim, energetycznym czy spożywczym. Bardzo skutecznie można w ten sposób wyeliminować zabrudzenia, na które składają się farby, smoła, sadza, brud atmosferyczny, pleśń, oleje, smary, żywice czy kleje. Suchy lód jest produktem w pełni naturalnym, a więc jego użycie również nie szkodzi środowisku. W trakcie sublimacji, suchy lód nie tworzy szkodliwych związków, dostaje się więc do atmosfery, jako czysty gaz. Usunięty ze sprzętu brud opada na ziemię.

Lód nie jest substancją trującą i nie wytwarza produktów wtórnych, między innymi z tego powodu stowarzyszenia i urzędy USDA, FDA i EPA jednogłośnie wyraziły aprobatę co do jego stosowania. Pełne zalet jest więc czyszczenie suchym lodem cena, jaką musimy uiścić za skorzystanie z tego dobrodziejstwa ustalana jest natomiast indywidualnie przez firmę czyszczącą. Przedstawiciel przedsiębiorstwa ocenia zabrudzenia, poziom trudności, odległość, jaką musi pokonać dojeżdżając na miejsce ze swoim sprzętem oraz ile granulatu potrzebne będzie do wyczyszczenia powierzchni. Do przygotowanego kosztorysu należy jeszcze doliczyć opłatę za robociznę. Samodzielny zakup maszyny czyszczącej to koszt od ok. 20000 zł- 45000 zł.

Podsumowanie

Mycie suchym lodem jest nie tylko skuteczne, ale i praktyczne. Skraca czas wykonywanej pracy m.in. z tego powodu, że pozwala na czyszczenie maszyn w trakcie trwania ich pracy nie uszkadzając ich przy tym. Stosowanie suchego lodu nie jest szkodliwe dla środowiska naturalnego, a co więcej jest w stanie odkazić powierzchnię z laseczek coli czy bakterii wywołujących salmonellę oraz listeriozę.

Dodaj komentarz