Chromowanie dekoracyjne sposobem na piękne powierzchnie

Gładka, lśniąca powierzchnia, przypominająca blask płynnego metalu, to efekt chromowania. Codziennie w niemal każdym domu używa się przedmiotów, które zostały poddane temu procesowi. Jeśli chcesz wiedzieć, na czym polega chromowanie dekoracyjne oraz jak dbać o swoje rzeczy, by zawsze wyglądały jak nowe, koniecznie przeczytaj ten wpis.

Idea procesu chromowania

chrom na uchwytach Chromowanie to nazwa procesu, w efekcie którego otrzymuje się błyszczące i gładkie powierzchnie. Chromowaniu poddaje się wyroby i detale wykonane ze stali, miedzi oraz stopów. Ideą całego procesu jest zabezpieczenie danego przedmiotu przed korozją oraz nadanie mu efektownego i atrakcyjnego wyglądu. W wielu branżach stosuje się chrom, aby upiększyć elementy, które zwracają uwagę i przyciągają wzrok, np. uchwyty czy klamki.

poręcze chromowaneOmawiany proces polega na pokrywaniu wybranych przedmiotów lub detali cienką warstwą błyszczącego chromu. Warto jednak wiedzieć, że ten pierwiastek stosuje się na samym końcu, w celu nadania powierzchniom pożądanego połysku. Co zatem wychodzi w skład chromowania dekoracyjnego poza udziałem najbardziej rozpoznawalnego składnika?

Na samym początku należy wygładzić i wypolerować wybrany wyrób. Zapobiegnie to powstawaniu nieestetycznych nierówności na jego powierzchni, które mogłyby zostać wyeksponowane przez połyskliwą warstwę. Następnie na przedmiot nakłada się kilka warstw miedzi, potem nikiel, na końcu chrom. Miedź dodatkowo wyrównuje powierzchnię, a nikiel poprawia parametry chromowania. Zastosowanie kilku różnych pierwiastków sprawia, że upiększana powierzchnia staje się bardziej trwała i odporna na korozję.

chromowany kranUwaga! Jeśli uszkodzeniu uleganie detal pokryty chromem, należy w krótkim czasie poddać go regeneracji lub wymianie. W przeciwnym razie rozpocznie się proces rdzewienia, który może zniszczyć dany przedmiot.

Wśród popularnych wyrobów, które poddaje się chromowaniu, wymienia się: uchwyty meblowe, balustrady i poręcze, klamki, baterie umywalkowe, elementy karoserii i logotypy producentów samochodów. Błyszczące chromowania zwracają uwagę, zatem warto dbać o ich atrakcyjny wygląd. W kolejnym akapicie prezentujemy sposoby na utrzymanie w należytym stanie popularnych chromów.

Czyszczenie elementów chromowanych

Bez względu na to, z jakim typem chromowanego przedmiotu ma się do czynienia, należy przestrzegać kilku prostych zasad dotyczących jego czyszczenia oraz konserwacji. Wskazówki są uniwersalne, zatem można je stosować wobec każdego, chromowanego wyrobu. Oto one:

czyszczenie elementów chromowanych• wszystkie chromowane przedmioty i detale należy utrzymywać w czystości,
• wskazane jest częste mycie przedmiotów z powłoką chromową (dotyczy to zarówno klamek, uchwytów, balustrad czy kratek do piekarnika, jak również chromów na karoserii),
• do codziennego czyszczenia można stosować łagodny płyn do mycia naczyń,
• w trakcie wykonywania zabiegów czyszczących i konserwujących, można stosować profesjonalne preparaty do chromu, np. mleczka (bez właściwości ścierających) oraz pasty (zapewniające delikatne ścierane, niegroźne dla metalicznych powierzchni),
• polerowanie chromowanych detali należy wykonywać z zastosowaniem miękkiej i czystej tkaniny.

Chromowanym powierzchniom szkodzą wszelkie zabiegi i specyfiki, które prowadzą do intensywnego ścierania. Wykluczone jest zatem czyszczenie: papierem ściernym, druciakami, szorstkimi częściami gąbek, pastami BHP czy chemią przeznaczoną np. do mycia toalet.

Utrzymanie chromów w czystości to gwarancja ich pięknego wyglądu oraz trwałości. Staraj się odpowiednie zabiegi przeprowadzać w miarę często lub według potrzeb. Pamiętaj, że konserwacja powierzchni to także okazja do skontrolowania jej stanu. Jeśli zauważysz drobne zmiany, udaj się do zakładu galwanizacji i zasięgnij opinii na temat możliwej naprawy.

Dodaj komentarz